Flax flour in a bowl, seeds in a bag and on a table, blue linen flower and oil in a glass jar on a wooden board background

Czy olej lniany może mieć wpływ na hamowanie przerzutów czerniaka?

Na całym świecie, zarówno lekarze, jak i naukowcy cały czas starają się znaleźć lek, który mógłby chociaż zahamować atakowanie przez raka zdrowych komórek. Rak jest jedną z najbardziej powszechnych chorób na całym świecie.

Cały czas są prowadzone badania zarówno z nowymi substancjami, jaki i naturalnymi środkami, używanymi od wieków w medycynie naturalnej na całym świecie. Czy na dzień dzisiejszy ludzkość ma wiedzę, która przybliżałaby nas do lekarstwa? Na pewno nie, natomiast jest kilka badań na zwierzętach, które mogą dać jakiś obraz i podwaliny pod dalsze badania.

Kilka badań z myszami, a także badań laboratoryjnych w próbówkach, pokazało, że olej lniany może być pomocny w zmniejszeniu komórek rakowych w myszy. W badaniu tym podawano myszom 0,3 ml oleju lnianego przez 40 okres dni. Po tym czasie napisano, że może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się raka i potencjalny wpływ na hamowanie wzrostu guzów płuc u myszy. Podczas tego doświadczenia zauważono podwyższoną aktywność enzymów markerowych w surowicy, a także zmienione enzymatyczne i nieenzymatyczne przeciwutleniacze.

W innym badaniu, tym razem na szczurach, również z olejem lnianym, pokazano, że olej lniany może mieć wpływ na ochronę okrężnicy przed powstawaniem raka okreżnicy. W tym badaniu szczury otrzymywały olej lniany w pożywieniu. Po skończeniu badań odnotowano, że liczba i rozmiary guzów okrężnicy grupy były znacznie zmniejszone w grupie, która dostawała olej lniany.

W szczegółowym raporcie napisano, że w tym badaniu po rozpoczęciu leczenia i podawaniu oleju lnianego, olej hamował karcynogenezę okrężnicy u szczurów bez znaczących skutków ubocznych.

Lekarze i naukowcy nie są w stanie zrozumieć dlaczego tak się dzieje i na czym polega ten proces, natomiast sugeruje się, że prawdopodobnie polega na hamującym wpływie, na wczesną proliferację komórek i modulację właściwości wydzielania mucyny w zapoczątkowanej błonie śluzowej okrężnicy.

Badania w próbówkach, w laboratorium również przyniosły podobne wnioski, że olej lniany zmniejszył wzrost komórek raka piersi. W jednym z badań dowiedziono, że olej lniany osłabia powstawanie guzów gruczołu sutkowego, prawdopodobnie ze względu na wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego, zawartego w oleju lnianym (kwas alfa-linolenowy – ALA).

Oczywiście, na tą chwilę mamy za mało danych, aby można było to powiedzieć z całą pewnością i mimo, że wnioski są obiecujące, potrzeba dużo więcej badań, aby zrozumieć mechanizmy działania i określić w jaki sposób te wyniki mogą się przełożyć się na leczenie ludzi.

Na pewno potrzeba więcej badań, żeby można było być pewnym, że olej lniany ma wpływ na komórki rakowe, nie tylko u zwierząt, ale również u ludzi. Do tego jednak na pewno daleka droga.

Kompozycje olejowe na bazie oleju lnianego można kupić w sklepie Oilivhttps://www.oiliv.pl

Podziel się wpisem

Przewiń do góry